Óvodából az iskolába? Az új szabályozás miatt nagy a tiltakozás, de mi is a helyzet!?

Maradt a tankötelezett kor, de a rugalmas beiskolázás is

2019.12.02.

Múlt héten jelent meg a vonatkozó kormányrendelet végrehajtási jogszabálya arról, hogy ki döntheti el, felmentik-e a hatéves gyereket a beiskolázási kötelesség alól, ha a szülő még egy évet várni szeretne.

Részletes tájékoztatót közölt az Oktatási Hivatal (OH) a tankötelezettség megkezdésével kapcsolatban.

 

– Törvény mondja ki: a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. Az nyilvánvaló volt, hogy ha eléri a hatéves kort, az általános iskolai oktatás megkezdését 2020. január 1-jétől már csak engedéllyel lehet kitolni, de az nem volt egyértelmű, hogy ki, milyen fórumon hoz majd döntést. Ez okozhatott feszültséget – mondja Vidonyiné Sólymos Rita, a Vas Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Szombathelyi Tagintézményének igazgatója. Hozzáteszi: az OH november 26-i tájékoztatójából világosan kiderül, hogy továbbra is rugalmas lesz a beiskolázás, igaz, kissé szűkebb keretek között. A tájékoztató kimondja: abban, hogy a tanköteles korú gyermek további egy nevelési évig óvodás lehet-e, 2020. január 1-jétől az OH dönt. Az eljárás a szülő kérelmére indul. A kérelemben bármilyen releváns indok leírható, hogy miért kérelmezi a felmentést. Az eljárásban első körben ezeket a körülményeket vizsgálják. A szülő a kérelméhez bármilyen, általa fontosnak tartott dokumentumot mellékelhet, kikérheti az óvodától, és csatolhatja a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is, ám ez nem kötelező. A szakértői bizottság a véleményét a már bevett, komplex állapotfelmérő vizsgálat alapján alakítja ki, az OH ez alapján dönt a kérdésben.

 

Vidonyiné Sólymos Rita megnyugtatja a szülőket: szerinte az látszik, hogy sokféle indokot figyelembe vesz majd az OH, és a járási szakértői bizottság is belép a körbe (eddig is ők végezték a vizsgálatokat), ha nem tudnak dönteni a kérelem alapján. A dátumokra azonban figyelni kell. És ami még lényeges: csak az adjon be kérelmet, aki bizonytalan (sok hatéves ugyanis teljesen iskolaérett fizikailag, szociálisan, pszichésen), vagy úgy dönt, hogy még egy évre óvodában szeretné tartani a gyermekét, valamint, akinek nincs még a birtokában olyan szakértői vélemény, amiből pontosan kiolvasható, hogy a további óvodai nevelés a javasolt. A szakember megjegyzi még: a szülők ismerik legjobban a gyermeküket, fontos, hogy tartsanak folyamatos kapcsolatot az óvodapedagógusokkal. Beszélgessenek őszintén, hogyan halad a gyermek, ki mit tapasztal, és alakítsák ki a döntést közösen.

 

Összefoglalva tehát: a törvényes képviselő (szülő vagy gyám) kérelmére az OH döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. Nincs azonban szükség a kérelemre, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálatokon keresztül elérhető szakértői bizottság 2020. január 15-e előtt kiállított véleménye kimondja, hogy a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben való részvétele javasolt. A teendő: a szülőnek a szakértői véleményt a gyermek óvodájában be kell mutatnia, ez alapján az óvoda a köznevelési információs rendszerben rögzíti ezt a tényt. Ha nem áll rendelkezésre ilyen bizottsági vélemény, akkor javasolt az OH-hoz kérelmet benyújtani. Ezeket a hivatal csak 2020. január 1-jét követően fogadja be, a postára adásra csak 2020. január 15-éig van lehetőség. A részletek az OH honlapján olvashatók.

vaol.hu

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!