Mire jók a McKenzie torna gyakorlatok?
2021.07.06.Hányszor hallottuk már, hogy ez fáj, az fáj, a hátunk fáj, a nyakunk fáj, a derekunk fáj, minden fáj. Napjainkban az ülőmunka és a mozgásszegény életmód bizony nem segít ezeken, sőt inkább ront a helyzeten.
Pontosan ezért van szüksége a megelőzésre vagy, ha már „beütött“ a baj, akkor a megfelelő kezelésre van szükség. Ebben tud segíteni a McKenzie terápia, hiszen a McKenzie terápia több panasz kezelésére is alkalmas gyógytorna módszer.
De valójában mi is az a Mckenzie Módszer?
A McKenzie tornát Robin Anthony McKenzie fejlesztette ki, ezért is nevezték el az ő vezetéknevéről ezt a módszert. Tanulmányai során különös érdeklődést mutatott a gerinc-rendellenességek megértése iránt. Az ő általa kifejlesztett módszer számtalan nemzetközi díjat és elismerést kapott az elmúlt évtizedek során. A McKenzie módszer abban különleges és abban tér el más módszerektől, hogy azt feltételezte, hogy minden mozgászervi fájdalom eredete mechanikai. Ez azt jelenti, hogy minden egyes fájdalom, amit a testünkben érzünk az összefüggésben van a rossz tartásunkkal vagy egyszerűen a hétköznapi mozgásunkkal. Egy véletlenszerű megfigyelésnek köszönheti az elméletének a bizonyítását. Szisztematikusan megfigyelte és vizsgálta, hogy az egyszerű hétköznapi pozíciók és mozgások milyen hatást gyakorolnak a derékfájdalmakra. Ezt továbbfejlesztve és átdolgozva alakult ki a híres McKenzie módszer.
A világon rengeteg helyen alkalmazzák különböző mozgásszervrendszeri területek vizsgálatára és mozgásszervi fájdalmak enyhítésére. Azok, akik elvégzik a tanfolyamot hivatásos McKenzie terapeutákká válnak. A tanfolyamon és az oktatáson elsajátított tudás segítségével képessé válnak arra, hogy felismerjék az izmokban, az izületekben és a gerincben, valamint a hozzájuk kapcsolódó területeken megjelenő panaszok okát. Ezek alapján egy konkrét kezelési tervet állítanak össze, amely révén a problémát kiváltó okot képesek megszűntetni. A folyamatban a páciensek aktívan bevonódnak a gyógyulási folyamatba mégpedig úgy, hogy nem csak a közös foglalkozáson dolgoznak együtt a terapeutával, hanem úgymond házi feladatnak otthonra is kapnak gyakorlatokat, amelyet könnyedén saját maguk is el tudnak végezni.
Így könnyen és egyszerűen lehet csökkenteni a fájdalmat és a zsibbadást anélkül, hogy egy darab gyógyszert is be kéne vennünk. Főképpen olyan problémák esetében is tud segíteni, ahol valamilyen mechanikai eredet húzódik meg a háttérben. Sőt, még a műtéti beavatkozást is el lehet kerülni vele.
A McKenzie terápia négy lépése
Az első vizsgálatnál egy részletes személyes lapot készítenek, ahol felmérik a problémát, a kiváltó okot stb. Ezután három alcsoportba vagy egyéb speciális esetekben további alcsoportokba sorolják a mechanikai problémát. Ezt követően a páciens egyéni terápiában részesül, figyelembe véve a különböző problémák jellegzetességeit. Majd végezetül nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre is, vagyis az otthoni terápiára, olyan gyakorlatokkal, amit saját magunk is el tudunk végezni. Emellett pedig segítenek az egyéni életmódváltásban is.
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!